„Odzież funkcyjna” to nazwa specjalnej odzieży, która ze względu na swoje właściwości zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, komfortowe właściwości klimatyzujące, ciepło i/lub izolację oraz odprowadzenie wilgoci. Odzież funkcyjna jest produkowana zazwyczaj z tkanin mieszanych lub materiałów syntetycznych, ponieważ bawełna – ze względu na magazynowanie wilgoci – nie nadaje się do użycia w warstwowym modelu „na cebulę”. Nasze produkty, posegregowane przejrzyście według warstwy bazowej, warstwy izolacyjnej, warstwy termicznej i warstwy chroniącej przed warunkami atmosferycznymi, można znaleźć w specjalnych sklepach w kategorii„odzież funkcyjna”.
Zasada ubrania warstwowego „na cebulę”: Funkcjonalny system odzieży powinien być skomponowany jak warstwy cebuli. Kilka cienkich warstw noszonych jedna na drugiej dają więcej ciepła, niż jeden gruby element garderoby, ponieważ pomiędzy warstwami tworzą się małe poduszki powietrzne, które spełniają rolę dodatkowego magazynu ciepła. Precyzyjnie dopasowane warstwy odzieży zapewniają ciepło i suchość, gdy jest zimno.
Warstwa bazowa ma bezpośredni kontakt ze skórą, zapewniając głównie uczucie suchości. Warstwa ta szybko wchłania pot i skutecznie odprowadza go na zewnątrz – z dala od ciała. Bezpośrednie odprowadzenie wilgoci do następnej warstwy odzieży to decydująca cecha idealnej warstwy bazowej.
Warstwa izolacyjna magazynuje ciepło z organizmu od wewnętrznej strony i dzięki temu zapewnia dobrą izolację. Komory powietrzne, wytwarzane przez strukturę tkaniny izolacyjnej, pochłaniają ciepło ciała i zapewniają jego zatrzymanie. Materiał szybko wchłania wilgoć z warstwy bazowej i odprowadza ją do następnej warstwy.
Warstwa termiczna blokuje przenikający wiatr,zapobiegając wychłodzeniu organizmu i mięśni. Ciepło ciała jest zatrzymywane, a wilgoć odprowadzana na zewnątrz do następnej warstwy.
Warstwa chroniąca przed warunkami atmosferycznymi chroni przed wnikaniem wilgoci,stanowi barierę dla wiatru, deszczu, śniegu, mgły – chroni organizm przed każdymi warunkami pogodowymi. Jednocześnie odprowadza wilgoć z warstwy spodniej na powierzchnię zewnętrzną, umożliwiając jej odparowanie. Warstwa chroniąca przed warunkami atmosferycznymi zapewnia uczucie suchości i komfortu od strony wewnętrznej i zewnętrznej.
Norma Ö NORM Z 1259 jest standardem krajowym, obowiązującym wyłącznie w Austrii, który traktowany jest jak rozporządzenie DGUV 112-191 w Niemczech w kontekście ortopedycznego dopasowania obuwia roboczego i bezpiecznego.
Zgodnie przepisami, obuwie bezpieczne i robocze uważane jest za środki ochrony indywidualnej (ŚOI), dlatego musi zostać poddane badaniu typu i opatrzone znakiem CE. Wszelkie późniejsze zmiany, np. stosowanie wkładek ortopedycznych lub specjalnego wykończenia, wymagają odpowiednich certyfikatów potwierdzających dalsze spełnianie wymagań norm.
Obuwie robocze i bezpieczne, produkowane zgodnie z normą Ö Norm Z 1259, nadaje się do stosowania wkładek ortopedycznych, a odpowiednio oznakowane modele można również modyfikować poprzez specjalne wykończenie ortopedyczne.
Aby uzyskać certyfikat zgodności z normą Ö Norm Z 1259, obuwie robocze i bezpieczne musi bezwzględnie posiadać ochronę przed poślizgiem SRC, nie można stosować w nim wkładek ¾.
Duża część naszych koszulek i bielizny produkowana jest z bawełny organicznej. Uprawy bawełny organicznej muszą spełniać bardzo restrykcyjne kryteria ekologiczne. W przeciwieństwie do konwencjonalnej uprawy bawełny zabronione jest tu np. stosowanie pestycydów i nawozów chemicznych. Sama roślina nie może być modyfikowana genetycznie. Dzięki członkostwu w organizacjach spółdzielczych rolnicy mogą sprzedawać bawełnę po bardziej stabilnych cenach, niezależnie od wahań cen surowca. Odpowiednie wyroby produkowane z tej tkaniny są oznaczone nazwą ORGANIC COTTON.